Jak zaměřit okna?

Chystáte se měnit okno? Určitě dbejte na správné a přesné zaměření. Praktický návod formou videa, jak zaměřit otvor pro okno, s ostěním a rezervou z každé strany.

Kalkulujte plastová okna a dveře on-line >>

Zaměření okna (Verze pro tisk)

Jak na samostatné zaměření okna v 5 krocích:

Pro zaměření okna můžete použít laserový metr, který si můžete zakoupit v našem e-shopu, nebo můžete použít klasický svinovací metr.

1. Rozměr celého okna

Rozměr okna stanovíme podle venkovního rozměru okenního otvoru. Hrany, nebo chcete-li boky okenního otvoru se nazývají ostění.

2. Šířka okna

Šířku okna měříme vždy od ostění k ostění. Pro stanovení šířky okna musíme k naměřenému rozměru připočítat zpravidla pět až patnáct milimetrů na založení okna za ostění.

Založení okna závisí na tloušťce venkovní buď břízolitové nebo hladké omítky. Tuto tloušťku si zkontrolujeme pohledem (a to nejlépe v místě spodního parapetu, kde jsou kraje okna často vidět), nebo do špalety uděláme malou hloubkovou sondu.

3. Výška okna

Výšku okna měříme vždy od venkovního parapetu po horní ostění. Pro stanovení výšky okna musíme k naměřenému rozměru připočítat pět milimetrů na založení okna za vrchní ostění, v dolní části odečíst třicet milimetů na výšku venkovního parapetu.

4. Venkovní parapet

Hloubku venkovního parapetu zaměříme od místa osazení okna s připočtením přesahu parapetu přes stěnu (zpravidla o padesát až sedmdesát milimetů). Šířka parapetu ja dána okenním otvorem.

5. Vnitřní parapet

Hloubku vnitřního parapetu zaměříme pět centimetrů od místa osazení venkovního parapetu, s ohledem na tloušťku stěny a připočtením přesahu parapetu přes stěnu, zpravidla o třicet až padesát milimetrů.

Tímto je zaměření u konce. Při vlastním zaměření můžete využít i zaměřovací formulář, který najdete ke stažení v sekci návody.


Nebojíme se
zveřejnit ceny

jen 3 minuty
a vidíte cenu!
Spočítejte si cenu oken